Soutěže rozeběhly své základní části

Venku se ochladilo, stromy zbarvily své koruny, podél cest jsou naváty kupy listí, roušek a respirátorů. Zkrátka nezpochybnitelná známka toho, že nastal podzim. A s ním tu máme další pokus o restart normálního života, a to včetně našich oblíbených amatérských soutěží v Jičíně a Nové Pace.

Oproti předchozímu podzimu tu máme přeci jen určitý posun. Zatímco loňská sezona byla zaražena již po jednom odehraném týdnu, letos máme za sebou už tři!!! Možná by se mohlo zvolat "huráá", ale opatrnost a nejistota z blízké budoucnosti to nikomu soudnému nedovolí.

A tak opět vytahuji již skutečně otřískanou frázi - "Nezbývá, než doufat". Pryč od podzimního sentimentu, smíšeného s rok a půl trvajícím šílenstvím. Pojďme se věnovat tomu, co se od 7. října odehrálo na našich kolbištích ...

Hned v prvním kole Speditrans Jičínské hokejové ligy jsme mohli být svědky jednoho většího překvapení. Vapos, který v posledním sezonách dominoval v hlavní části sezony zaváhal v utkání s Řáholcem a prohrál 4-5. Nečekaně blízko pak byl možné ztrátě i v dalším souboji, kdy narazil na Blata. Tentokrát ho ale podržela defenziva a nad Blaty zvítězil 3-2.

A do třetice už z toho byla demostrace síly. Chytly se útočné hvězdy, zejména útok Bernard - Bernard - Král, který dohromady posbíral v utkání proti týmu Gemy 14 kanadských bodů. Dalšími čtyřmi góly se blýskl i Michal Puš. Bylo z toho tedy vítězství 15-4.

Svou roli absolutně nevyzpytatelného týmu naplňuje bezezbytku Řáholec. Po vítězství nad Vaposem, které se nedá označit za náhodné, přišel souboj s týmem z opačného pólu výkonostního spektra (alespoň dle výsledků posledních sezony) - a sice se Žraloky. Sice z toho byla opět výhra 5-4, ale bylo to o prsa. V souboji s Blaty pak musel Řáholec otáčet vývoj z 1-3 a 2-4, ale povedlo se a rázem je z toho 6 bodů a nemalá šance promluvit do boje o postup do TOP 4.

Šance na něj má ve Skupině B po třech odehraných kolech (z celkových pěti) prakticky už jen trojice týmů. Krom jmenovaných Řáholce a Vaposu je to Revival, který sice také nepředvádí oslnivé výkony, ale zatím si bezpečně došel pro plný počet 6 bodů do tabulky.

Ve skupině A se dominuje Sklepy TEAM, který v prvních dvou sobojích s Libání a Kopidlnem nastřílel neuvěřitelných 38 gólů. Z toho 18 právě poslednímu mistru JHL - Libáni! Novopackým šlape celý tým, ale Dobrá Voda je dokázala řádně potrápit a poměrně dlouho sahala po senzačním zisku. Nakonec ale zvítězila zkušenost (a bezpochyby kvalita) a dva góly ve třetí třetine přivály krom vítězství 5-3 i další dva body do tabulky.

To bychom měli jednoho jasného favorita na postup. Situace dál je ovšem absolutně nepřehledná. Libáň po fiasku se Sklepy musela těžce otáčet nepříznivý vývoj s Mystery Boys, když prohrávala ve 22. minutě už 2-6. Z toho pětkrát se prosadil Jiří Fiala, který hattricku dosáhl už po necelých 8 minutách! Přemysl Zeman ale vzal odpovědnost na sebe a čtyřmi góly ve druhé polovině utkání se postaral o obrat na 8-7. Nyní má Libáň 4 body a slušnou naději na uzmutí 2. místa, ale stačilo málo a mohla být mimo hru.

Objektivně rečeno ale konkurence ze zad příliš netlačí. Holín má defakto existenční problémy, když utkání s Mystery Boys kontumoval pro nedostatek hráčů a duel s Libání skrečoval za stavu 2-7 po 40 minutách. Dnes má další příležitost napravit dojem s Kopidlnem. To má na kontě zatím dva odehrané duely. Krom debaklu 3-20 se Sklepy je to i výhra 9-6 nad Dobrou Vodou, která tým z hořicka značně diskvalifikuje v boji o postup. Další vývoj ukáže, kdo se bude ucházet o příčky nejvyšší a kdo bude bojovat o silný střed.

Hokejová hobby liga Nová Paka

Problémy s nedostatkem hráčů vůbec neřeší týmy Hobby ligy. Naopak, mnohdy na zápasy trvající 45 minut čistého času dorazí více hráčů, než na duely JHL.

Start do sezony se bodově nejvíce povedl Křižákům, podobně jsou na tom i KM-Group a Stará Garda Lomnice. Pokud je někdo překvapen z názvu KM-Group - nemusí, je to jen nový sponzor týmu HC Ronal Jičín, který tak změnil své jméno, nikoliv však složení kádru.

První souboj favoritů v šestičlenné soutěži skončil smírně, i když po prvních minutách nikdo o vítězství Staré Gardy nad Křižáky nepochyboval. Zvláště když Vidochovu chyběli některé útočné opory. Nadějný vstup Gardy a vedení 3-1, se ale postupně měnilo spíše ve trápení a Křižáci v poslední třetině zaslouženě vyrovnali na 3-3.

Pro další duel, Novopacké derby se Sklepy "B", se už sešly ve slušné zbrani a soupeři nedali žádnou šanci. Honza Truneček vsítil 4 góly a i tento počin by sám o sobě stačil na výhru. Přidali se ale i spoluhráči, a tak z toho bylo vítězství 9-2. A výhrou skončil i třetí duel Křížáků s KM-Group. K výsledku 4-2, ale zatím nejsou k dispozici podrobnosti.

Stará garda si spravila chuť z nedotaženého duelu s Křižáky hned následující duel s Grey Grizzlies. Fungovala jí ofenziva i defenzíva a na výhře 6-2 se podílelo šest různých střelců. Grizzlies se tak musí po třech kolech spokojit se ziskem dvou bodů, které "urvali" v duelu se Spiritem. Prohráli totiž i se Sklepy, které je k pohodlné výhře 7-3 dotáhl čtyřmi góly Zdeněk Agusta.

Po dvou bodech tedy má "béčko" Sklepů s Grey Grizzlies, na nule zatím zůstává Spirit, který se ale ke třetímu duelu zatím nepropracoval. Dva zápasy pak stačily lomnické Gardě na 3 body, KM-Group už mají na kontě čtyři, Křižáci opanují první "flek" se ziskem 5 bodů.

Soutěž se ale nesmírně vyrovnaná, čeká se brzké probuzení Spiritu, spokojeni určitě nejsou ani Grizzlies. Máme se rozhodně na co těšit a je třeba zmínit i to, že do "jarního" Play-off postupuje všech 6 týmů.

Doufejme jen, že nepřijde nějaká vůle shora, která nám naše vyhlídky naruší nebo snad zhatí ...