Libáň vykročila lépe, bronz slaví Revival

Finálová série začala zostra, a to doslova. Libáň v samém úvodu dokonale zaskočila obhájce titulu a taktika "Bliztkrieg" se nakonec ukázala jako úspěšná a zřejmě i jako jediná cesta k úspěchu.

Utkání o bronz nabídlo divákům taktický, až přetaktizovaný hokej s minimem šancí i gólů. Revival nakonec dokázal vstřelit tři, což stačilo na obhajobu bronzových medailí.

Úvodní finálový duel byl pro mnohé šokem. Zatímco Sklepy TEAM postavil tradičně silnou sestavu, kde scházeli jen Jaroslav Sucharda a zranění Petr Fejfar, Libáň ještě v době pozdravů před utkáním stála na ledě jen v sedmi lidech. V nakonec devítičlenné sestavě chyběli zejména Ondřej Kohout s Josefem Černým, obránce Míra Eliáš a zapomenout nemůžeme ani na dlouhodobě zraněného Petra Kryštofka.

Když jsem jako rozhodčí kontroloval síť v brance Libáně, zaslechl jsem jen, že tým udělal maximum a že druhé místo je po nepovedené sezoně taky moc hezké. V té době jsem ani já nepochyboval o jasném vítězství Sklepů.

Jenže pak se vhodilo úvodní buly. Puk se rychle dostal do pásma Sklepů a první střelu Tomáše Kaulfuse v utkání tečoval Přemysl Zeman pod víko brány. Na tabuli svítil čas 00:26. Přesně o 130 sekund později se Libáni povedla kombinace, přesná přihrávka na Kaulfuse, střela gól. V čase 04:29 téměř stejná akce přes kopírák, jen s jiným pořadím. Zakončoval znovu Kaulfus. A v čase 06:11 tentýž hráč našel přesným, takřka milimetrovým pasem Zemana. Ten si počkal na sjíždějícího Václava Dušičku, který akci zakončil úspěšným blafákem. Kdyby asi o další dvě minuty později nezastavila Dušičku tyčka, bylo by to 5-0.

Obrovský šok pro všechny zúčastněné, tím více pro soupeře. Libáň se nechtěla zavřít do obranné ulity, ale Sklepy začínali mít v utkání logickou převahu. Někteří hráči Libáně stále častěji lapali po dechu. Spolehnout se ale mohli na Vlastu Konečného v bráně, který předváděl výborný výkon. Ani tak ale nezabránil prvnímu snížení v 21. minutě, kdy se přesnou střelou zprava na zadní tyč prosadil osamocený Lukáš Beneš.

Sklepy svůj tlak stále stupňovali, ale další snížení přišlo až v 50. minutě, kdy puk po závaru do brány dorazil Aleš Malý. Libáň se bránila a začala dělat fauly. Sklepy ale přesilovku 5 na 3, trvající 47 sekund, nevyužily. Ale další snížení přišlo až v čase 56:34, kdy další rychlou akci zakončil dorážející Aleš Rejthárek.

V 59. minutě si Sklepy vzaly oddechový čas a čekalo se, že odvolají gólmana. Ještě než k tomu mohlo dojít, podařil se první formaci Libáně ještě jeden rychlý protiútok, na jehož konci byl úspěšný pokus Jana Štěpa mezi betony gólmana Standy Věchta. Velká euforie v řadách Libáně.

Sklepy šly i tak do hry bez gólana, ale žadný gól už to nepřineslo. Po Vaposu, se stejnou taktikou bleskového úvodu a precizního bránění, nechali zaskočit i Sklepy. Druhé utkání (čtvrtek 19:45) může ale přinést úplně jiný příběh. A nebo bude Libáň slavit premiérový titul v JHL ...?

Utkání o bronz proti sobě postavilo stejnou dvojici jako v loňské sezoně. Jenže tentokrát do něj šel Vapos jako vítěz Prezidentského poháru a nejlepší tým sezony.

Oba týmy se snažily o minimum chyb a bezpečný hokej, takže i gólových šancí bylo poskrovnu. Ty, které přišly, úspěšně zlikvidovaly výborní gólmani obou týmů. V čase 07:25 se do úniku dostal Ondřej Srb a se zakončením si hlavu příliš nelámal. Ze čtyř metrů napřáhl na střelu golfem a trefil se přesně. Vedení Revival uklidnilo a utkání měl vcelku pod kontrolou. Na startu druhé třetiny vyhrál Vojta Stránský za bránou souboj s gólmanem a puk se vykulil před brankoviště. Tam byl pohotový Honza Sedláček a jeho střelu pod víko nezachytila ani robinsonáda Ondry Barkmana.

Vapos se místy dostával i do velkého tlaku, hlavně při pobytu úderné formace Mizera - Mizera - Bernard na ledě. I Revival měl ale několik příležitostí. Neujalo se však nic a časomíra pomalu ukrajovala čas vymezený tomuto utkání.

V čase 58:22 přišlo vyloučení Dana Máchy, na což Vapos reagoval odvoláním gólmana. Soupeře zamknul a kolotoč zakončil střelou do chumlu Tomáš Buchar. Puk do branky usměrnil kapitán Zdeněk Rozsypal. Snížení ale přišlo až 35 sekund před koncem. Ještě jednou se Vapos pokusil odvolat gólmana a 22 sekund před koncem vybojoval buly v útočném pásmu. To ale vyhrál Revival a Jakub Plíšek se z rohu trefil přes celé hřiště do odkryté brány. Bylo rozhodnuto. Revival i ve své třetí sezoně skončil "na bedně". Obhájil 3. místo. Pro Vapos bylo Play-off velkým zklamáním, když prohrál všechna tři svá utkání, a nepotvrdil pozici nejlepšího týmu dlouhodobé části sezony.