Sklepy TEAM Nová Paka mistrem JHL 2017–18

AKTUALIZOVÁNO  20/03/18  18:39

Až třetí finálové utkání rozhodlo o tom, kdo se stane mistrem Speditrans Jičínské hokejové ligy za sezonu 2017/18. V pořadí 23. ročník soutěže nakonec ve vypjaté sérii po výsledcích 8-3, 1-4 a 8-1 ovládl popáté v historii a počtvrté v řadě HC Sklepy TEAM Nová Paka. Oba počiny jsou rekordní.

Stříbro bere HC Libáň, která doplatila na absence ve finálové sérii a na nedisciplinovanost hráčů. Nejužitečnějším hráčem byl vyhlášen sklepácký Míra Horyna.

Fotografie z celé sezony, od pana Josefa Hlaváčka naleznete tradičně ZDE na Zoneramě.

Finálová série, stejně jako v předchozím ročníku, nabídla několik zvratů a poprávu musela být rozhodnuta až ve třetím utkání. Nyní můžeme jít po jejích stopách.

Sklepy TEAM N. Paka - HC Libáň (1. utkání, stav série 1-0)

První finále bylo plné očekávání. Ani jeden z týmů totiž v semifinále nedominoval a o postup musel tvrdě bojovat. Libáň se dokonce vyhnula prodloužení až necelé čtyři minuty před koncem.

Důležité bylo, že se oba týmy mohly spolehnout na početnou sestavu i na klíčové hráče. Libáni nechyběl Václav Dušička, který se výrazně zasloužil o postup do fnále, Sklepy TEAM nemusel řešit prakticky žádnou absenci.

Skóre otevřel v 10. minutě po sóloakci Míra Horyna a hned o 4 minuty později přihrával na v přesilovkové kombinaci Davidu Musilovi na vedení 2-0. Za Libáň dokázal korigovat Dušička, taktéž v přesilovce, ale hned zkraje druhé části se z další přesilovky prosadil Jaroslav Sucharda.

Aby toho nebylo málo, ve 26. minutě Libáň zkazila rozehrávku a Horyna z vrcholu kruhů propálil gólmana Konečného mezi betony. Výsledek 4-1 už byl poměrně kritický, i když gólmani neoplývali jistotou. Hned z rozehrávky jel Dušička sám na gólmana, byl podražen, a následné trestné střílení kličkou do forhendu a střelou o tyčku proměnil ve snížení na hratelných 2-4.

Utkání, a možná i celou sérii, výrazně ovlivnilo vyloučení Ondřeje Kohouta, který odstal trest ve hře za kopnutí a následné řízení mu jěště zastavilo činnost na další 2 utkání. Pětiminutovou přesilovku hned zkraje zužitkoval Míra Horyna, který dokonal hattrick. Vzápětí přišla další rána pro Libáň, když pro zranění třísel odstoupil Václav Dušička. Od půlky utkání šance opadly a týmy sbíraly dech na poslední třetinu. Do kabin se šlo za stavu 5-2.

Definitivní punc vítězství dal Martin Vencl, po něm se ještě trefili Sucharda a Aleš Rejthárek a skóre se rychle blížilo debaklu. Pár sekund před koncem ho jen kosmeticky upravil Přemysl Zeman a Sklepy TEAM se ulaj vedení v sérii 1-0 po jasném vítězství 8-3.

HC Libáň - Sklepy TEAM N. Paka (2. utkání, stav série 1-1)

Vývoj i výsledek prvního utkání výrazně naznačoval, že Sklepům by k další obhajobě mohly stačit dva finálové duely. Libáň nemohla počítat s potrestaným Ondřejem Kohoutem, ani s Václavem Dušičkou, který, jak se později ukázalo, upřednostnil Syřenovské Havrany ve druhém a třetím semifinále Lomnické hokejové lize.

I tak se ale Libáni podařilo nasadit 14 lidí, což byl nezbytný první krok k potenciálnímu úspěchu. Tím druhým krokem bylo udržet smrtící útok Sklepů na uzdě a vyvarovat se zbytečným faulům.

Ve 14. minutě navíc překvapivě prošlo do brány nahození Jana Smetany a Libáň se ujala vedení. Radovala se z něj však jen 37 vteřin, neboť David Musil protlačil puk do brány.

Hrálo se velmi opatrně a i na velezkušených hráčích Sklepů byla patrná nervozita. Ta se ještě zvýšila ve 33. minutě , kdy se při hře 4 na 4 podařilo skórovat Janu Klimperovi. Brankář Vlastimil Konečný se překonával a do kabin po druhé třetině se šlo za stavu 2-1.

Ve třetí části se čekalo útočné představení Sklepů, ale to se jaksi nekonalo. Ve 47. minutě zatloukl další hřeb dorážkou Přemysl Zeman a čas se Sklepům krátil ještě rychleji. Na se obhájce dvakrát pokusil odvolat gólmana Dominika Brože, ale do prázdné klece od pravého mantinelu rychle zamířil Jan Štěp a nemýlil se. Libáň vyrovnala stav finálové série na 1-1 a hrát se tak musel rozhodující duel.

Sklepy TEAM N. Paka - HC Libáň (3. utkání, konečný stav série 2-1)

Rozhodující klání bylo na programu pouhých 18 hodin po skončení druhého duelu, a bylo tak otázkou, jak se s tím oba týmy vyrovnají.

Zatímco Sklepy TEAM, až na dlouhodobě zraněného Petráčka, nastoupil v plném složení, Libáň měla k dispozici pouze 10 lidí a později dorazil ještě Jan Klimpera. Oproti předchozímu duelu chyběli ještě Píša, Moravec a Vohnout.

A děr v sestavě soupeře dokázal Sklepy TEAM využít. V 6. minutě otevřel skóre Aleš Rejthárek, ale na jeho gól dokázal ještě reagovat Jan Štěp. Důležité je poznamenat, že vyrovnávaví gól padl z přesilové hry. Od 10. minuty totiž nastala série vyloučení, která se prakticky po celé utkání nezastavila.

Zatímco Libáň se s nastavenou laťkou vyrovnat nedokázala, Sklepy TEAM svá oslabení bez větších problému až na první případ ubránil a v početní výhodě několikrát udeřil. Postupně se v přesilovce trefili Vencl a Musil, při rovnovážných počtech 3 na 3 a 4 na 4 poté znovu Aleš Rejthárek a Martin Vencl.

Ve 27. minutě se podruhé v utkání trefil i David Musil a o držiteli mistrovského poháru už asi nemohlo být pochyb. Obrana Sklepů navíc žádné pokusy o zvrat nepřipustila a ve 35. minutě ještě dokončil hattrick Aleš Rejthárek. Po dvou třetinách byl stav 7-1 a byla jen otázka, jak velký debakl si Libáň odnese.

Někteří hráči vývoj skóre nesli nelibě, a tak neubývalo ani vyloučených. V 57. minutě ve vlastním oslabení uzavřel skóre na 8-1 Lukáš Beneš. Diváci ještě 20 sekund před koncem mohli ještě shlédnout show připomínající rodeo, kdy se Josef Černý snažil vyzvat na bitku Davida Musila, který se k tomu moc neměl. Nakonec se "zuřivce" ujal Aleš Rejthárek a v krátké šarvátce překvapivě uspěl. Krom klasického hattricku tak zaznamenal i hattrick Gordieho Howea (gól, asistence, bitka). Trest na 5+OK ho proto asi příliš nemrzel.

Držitelem MVP Play-off byl vyhlášen sklepácký Míra Horyna, který se zasloužil o úspěch hlavně v předešlých utkáních svého týmu. Hráči Sklepů pak ještě přebrali věcné dary od sponzora soutěže, firmy BISON, zabývající se výrobou různého sportovního oblečení.

Sklepy tak mohou slavit počtvrté za posledních 5 let. Nezbývá něž smeknout a pogratulovat vládci posledních sedmi let.