Grey Grizzlies a Spirit úspěšní v baráži

I Barážový pohár dospěl ke svému finále. Ještě před ním sehráli faktickou baráž o účast v 1. JHL 2016/17 dvojice Grey Grizzlies - Blata a jičínský souboj Gema - Spirit.

Blata statečně bojovala se silnějším soupeřem, i přesto skončila odveta debaklem. Spirit kontrolovaně dokráčel až k postupu, přestože se málem nevyhnul nájezdům.

Málokdo tušil, co se dá očekávat od souboje zachraňujících se Hořic a stříbrného celku soutěže HC Blata. První utkání ukázalo tu vlídnější tvář vyzývajícímu celku a nabídlo veskrze vyrovnaný hokej.

První dvě třetiny byly ve znamení neproměněných příležitostí, zejména týmu Blat. Tomáš Sedláček ani Martin Petrgál, kteří posbírali v základní části dohromady 103 bodů (!!!) nedokázali vyzrát na Martina Poura v brance Grizzlies a vyšli bodově naprázdno. Tomáš Sedláček po 26 zápasech. Možnou příčnou byla absence druhého křídla lajny Zdeňka Antla.

Góly tak střílely Tomáš Pavlíček, Petr Kunc a Ondřej Polák, kteří do 26. minuty vybudovali mírný náskok 3-1. Jak se později ukázalo, nedostatečný. Za střelecky se trápící Hořice bleskově reagoval Marek Nečesaný, který dvěma slepenými góly během 14 sekund vyrovnal na 3-3, čímž dokonal hattrick. To se psala 32. minuta a skóre bylo rázem nerozhodné.

Třetí třetina dlouho čekala na první zásah, ale jakmile Tomáš Štefan v 52. minutě skóroval, napadaly do branky Vojty Kubiny další dva góly. Grey Grizzlies zvítězili 6-3 a ujaly se vedení.

Ke druhému utkání snad jde říci jen základní příčiny diametrálního rozdílu obou zápasů. Blata se k utkání sešla pouze v osmi lidech do pole, přičemž ale nechyběli Kubina, Sedláček ani Petrgál. Naopak za Hořice se po delší době sešli Jan i Ivo Karbanové a rozjeli kolotoč, o kterém se bude Blatům ještě dlouho zdát.

První třetina skončila 8-0 a desítka padla v čase 22:29. Poté aktivita "medvědů" logicky opadla, ale když první čestný gól vstřelila Blata, byl stav už 14-0. Poslední třináctiminutovka skončila 3-3, a tak byl konečný stav utkání 17-3. Rozepisovat bodové zisky nemá cenu, ale nikdo nevyčníval. Hořice podaly výkon, se kterým by nemohly chybět v Play-off Okresního přeboru, kam dokázaly, že patří. Blata si i příští rok zahrají 2. ligu.

Dvojutkání Spiritu s Gemou bylo naprosto vyrovnané a jedinou "jemnou niancí" byla účast dvojice Louženský - Kloz, které Spirit vděčí za úspěch nejen v tomto případě.

První duel rozhodla první třetina. Takto stroze to jde říci, neboť už v čase 16:43 bylo prakticky po utkání. Gema se sice ujala vedení, ale poté zaúřadovala "rychlá dvojka", která se na první šestici gólů svého týmu podílela dohromady 4+5 a postarala se o vední 6-1. Zbylou část utkání vyhrála Gema, ale na to se nehraje.

Ve druhé třetině nejprve ukázal překonatelnost gólmana Fikara Patrik Köhler, ale náskok pěti vrátil Louženský. Poté se trefili Málek, Kříž a Mejzlík a stav byl rázem 7-5 a bylo o co hrát. Jenže opět stejná písnička. Svůj čtvrtý gól v utkání vsítil Petr Louženský, hattrick dokonal Jan Kloz a Spirit zejména za jejich přispění zvítězil 9-6.

A byla tu odveta, mnohem zajímavější ... Gema si opět nepohlídala začátek a Spirit se dostal do vedení 2-0, o které se postarali Pšenička a Pokorný. Nástup soupeře zachytil Honza Zachoval, který snížil a přestože vedení o dva vrátil Spiritu Louženský, dokázala Gema svého soupeře přehrávat.

Druhá třetina patřila jí. Dvě využité přesilovky znamenaly vyrovnání na 3-3 a to byla jen polovina zápasu. Spirit musel začít myslet i na zadní vrátka, což mělo dopad na nižší produkci útoku. Nutno připomenout, že "duchům" chyběl Jan Kloz, což byla citelná ztráta.

Třetí část otevřel Gottwald, jenž vrátil klid na hokejky svého Spiritu. Gema znovu srovnala Munzarem. Klíčovou byla povedená kombince, kterou vyvrcholil tlak v 56. minutě, a na jejímž konci stál David Březák. Za Gemu ještě dokázal vyrovnat Mejzlík, ale kýžené power-play zhatilo vyloučení v poslední minutě.

Spirit s hořící koudelí uhájil remízu a postaral se o sestup Gemy do Okresní soutěže. On sám si vybojoval právo na účast v Okresním přeboru.