Město Nová Paka

FOTO JHL na Zonerama

Interliga - kanadské body

Hastrmani a Sklepy si zahrají ligové finále

Souboj mistrů, přesně tak by se také dalo nazvat letošní finále Jičínské hokejové ligy, do kterého postoupili oba vítězové loňských dělených soutěží. HC Sklepy Team Nová Paka a HC Hastrman-Vapos. Oba týmy v Play-off prokázaly vyšší třídu a do finále se dostali zaslouženě. Teď si to v sérii hrané na dvě vítězná utkání rozdají o titul mistra. První utkání je na programu už ve středu v 19:15. Kdo zvedne nad hlavu pohár?

Hastrmani v odvetném utkání semifinále začali opět vlažněji, především na své poměry. Narozdíl od prvního zápasu ale neinkasovali a rychle se dostali do vedení, když se zblízka prosadil Petr Mizera. Na další branku si diváci museli počkat až do 36. minuty. To překonal konsolidovanou obranu Chomutic Martin Petrgál, který dal svému týmu potřebný klid.

O osudu utkání se rozhodlo hned zkraje třetí třetiny. 40 sekund po začátku se po bratrské spolupráci prosadil Honza Mácha. O další dvě minuty později vstřelil druhou branku v utkání a čtvrtou v sérii Martin Petrgál a odstartoval brankostroj, který jeho tým produkoval ve 2. třetině úvodního utkání. Hastrmani nakonec zvítězili s přehledem 7-2 a potřetí v řadě se ocitli ve finále, tentokrát spojené JHL. Na postupu se největší měrou podílel Petr Mizera. Ten vstřelil 6 branek, které podpořil dvěma asistencemi. Hastrmanům se tedy jeho prosincový přestup z týmu HC Blata vyplácí v nejdůležitější fázi sezony.

Druhá semifinálová dvojice nabídla daleko vyrovnanější sérii, a to i co se výsledků týče. Po úvodním šoku, který přivodil vítězný gól Holína v čase 59:59, se dala čekat další extrémě napjatá bitva. Holín nastoupil ve stejném složení, Sklepům na soupisce přibyl Jiří Červený, jeden z klíčových hráčů týmu.

Tak, jak skončilo první utkání, začalo druhé. Pouhých šest vteřin po úvodním bylu se měnilo skóre. Na úvodním vhazování se zmocnil puku hrdina předchozího utkání Jarda Hlavatý a střelou po zemi překvapil brankáře Věcheta. Holín byl aktivnějším týmem a vytvářel si i šance, které však neproměňoval. V osmé minutě projel celé hřiště Petr Daňo a kličkou z úhlu dostal puk za brankáře. Holín tak vedl 2-0 a Sklepy vypadaly dost zaskočeně. Postupem času ale začaly docházat síly a Sklepy se dostávaly stále více do hry. Ještě do přestávky snížil v přeilové hře David Musil, který si sjel před branku a poslal puk mezi betony brankáře. Ve druhé třetině se obraz hry posunul jasně na stranu Sklepů, ale skóre se měnilo jen jednou. Opět stál na konci David Musil, který proměnil samostatný únik a vyrovnal.

Ve třetí třetině už na Holín dolehl náročný program dvou soutěží a fyzicky odpadl. Naopak Sklepy přebraly iniciativu a hlavně trestaly chyby soupeře. Na 3-2 upravil a vedení v utkání poprvé na stranu Sklepů dostal Matěj Chudoba. Ve chvíli, kdy to vypadalo na možnost vyrovnání, znovu udeřili Sklepy. V přesilové hře Holína odebral soupeři puk opět David Musil a z dalšího úniku dokončil hattrick. To se psala 54. minuta. Po čtvrté brance Holín hru ve snaze zvrátit vývoj otevřel a Sklepy trestaly. Nejprve nechaly na modré čáře z trestu se vracejícího Červeného a z dalšího brejku skóroval Vojta Žilák. Novopačtí zaslouženě zvítězili a srovnali stav série na 1-1.

Rozhodnout tak musel až třetí duel. Do něho už nastoupily oba týmy plně koncentrovány a na hře to bylo znát. Úroveň utkání byla velmi vysoká, ale spíše dominovala obranná hra. Na konci páté minuty poslal Žilák pas na pravou stranu, kde přesně našel rozjetého Beneše. Brankář čekal střelu pod horní tyč, ta ale šla po ledě přímo mezi betony a Sklepy tak vedly 1-0. Holín se z inkasované branky rychle oklepal a v přesilové hře po krátké kombinaci přesně našel Lukáš bratra Jardu Hlavatého a ten už do zcela odkryté branky vyrovnal na 1-1. Sklepy měly ze hry více, ale jejich převaha se té, kterou měly ve druhém utkání ani nepřiblížila.

Ve 27. minutě už byl Ondra Barkman překonán, ale pohotový obránce Václav Šobek puk (podle rozhodčího) ještě před brankovou čarou odpálil pryč. Holín se dostal do rychlého protiútoku, ale o puk přišel. V útočném pásmu ještě o správnosti úsudku rozhodčího diskutoval David Musil, na něhož obrana Holína zapoměla. Ten dostal pas od Vencla a brejk proměnil. Puk v byl během druhé třetiny v brance Holína vícekrát, ale žádný jiný gól už nepadl, a to ani přes minutu trvající přesilovku Sklepů 5 na 3.

Přestávka prospěla více Holínu, který ve 45. minutě vyrovnal. Martin Florián ještě před modrou čárou nahodil puk na branku a studený brankář Věchet ho nechal propadnout za svá záda. Z vyrovnání se holínští neradovali dlouho. Krátce po vhazování došlo znovu ke ztrátě puku a gól Davida Musila byl silně Deja-vu k tomu, co vstřelil ve druhém utkání. V sérii to byl už jeho pátý gól a byl tak klíčovou postavou svého týmu k postupu do finále. Holín se ještě snažil vyrovnat, ale do kýženého závěrečného tlaku se nedostal. Do finále šly tak vcelku zaslouženě Sklepy, které tak stále drží šanci na obhajobu mistrovského titulu.