Web účastníků JHL

kopidlno

Třetí finále nebude, Sklepům k titulu stačila dvě

AKTUALIZOVÁNO 18/03/23 18:30

V pořadí již 28. ročník ES-Garden Jičnské hokejové ligy ještě není u svého definitivního konce, nicméně o držiteli mistrovského titulu již je rozhodnuto. Osmý zářez na pažbu udělal Sklepy TEAM, kterému ve finálové sérii stačila dvě utkání.

Vapos byl silným soupeřem a do finále se probojoval oprávněně. V obou duelech se dostal do vedení jako první, ale Sklepy zkrátka byly silnější. Po výsledcích 3-2 a 7-2 tak slaví obhajobu titulu.

Boje o mistrovský titul v ročníku 2022/ 23 jsou u svého konce. Dva nejlepší týmy ročníku předvedli dva krásné souboje, po obou se radoval stejný tým.

Finálová série začala ve velkém tempu. Než se týmy stihli rozkoukat, zužitkoval svůj důraz před bránou Pavel Vajstejtl, který dorazil pokus Ondřeje Mizery. Rozhodčí nechali hru plynout a týmy toho nezneužívaly. Vapos byl během první třetiny v tlaku a před jejím koncem se mu nabídla možnost 1 minuty a 32 sekund dlouhé přesilové hry 5 na 3. Nicméně z ní nedokázal nic vytěžit. A to byl zárodek obratu v utkání.

Úprava plochy se v obou finálových duelech konala i po 1. třetině. Po návratu z kabin Sklepy nastolily svou kvalitní zodpovědnou hru a první ovoce z ní sklidil David Musil, který jako první překonal skvěle chytajícího gólmana Ondru Barkmana. Ten se poté ale lehce zranil a ve zbytku utkání nemohl používat své oblíbené rychlé starty, což ho limitovalo v jeho hře. Po dvou třetinách se šlo do kabin za stavu 1-1.

Krátce po startu 3. části se do úniku dostal Lukáš Král, kterého musel faulovat Martin Vencl. Sám postižený se rozjel k trestnému střílení a potrestal jej. Schylovalo se k déjá-vu, protože přesně takto začal velkolepý obrat Vaposu v semifinále proti Libáni. Jenže Sklepy jsou v defenzivní hře o dost těžší kalibr. Obránci obhájce další gól Vaposu nepovolili, a tak si ve 49. minutě vzal slovo Vojta Plecháč, který zužitkoval nahrávku Jakuba Ersepky.

Ale kdo čekal prodloužení, ten se nedočkal. Aleš Rejthárek se srovnal s pukem v dobré palebné pozici a střelou pod horní tyč poprvé poslal Sklepy do vedení. To už stačilo, Vapos se ve zbytku utkání do výrazné příležitosti nedostal a soupeř mu nenabídl ani tolik nebezpečnou přesilovou hru. Po těsné výhře 3-2 se tak do vedení 1-0 ve finálové sérii dostal Sklepy TEAM.

Když to nejde silou, půjde to ještě větší silou. Vapos se sice ve druhém utkání musel obejít bez Martina Bernarda a Pavla Vajsejtla, ale ani v 11 hráčích mu to nebránilo, aby zkraje utkání rozjel smrtící kolotoč. Hned ve 2. minutě z první pálil, po brilantní nahrávce Ondřeje Mizery, Radek Bernard a otevřel skóre. Mašina Sklepů se opět rozjížděla ztuha a v 10. minutě přidal druhý projeklit Tomáš Buchar.

Ale ani vedení 2-0 nestačilo. Ani zdaleka. Svůj tým zpět do hry vrátil chytrým pokusem zdálky Jakub Ersepka, který byl později vyhlášen nejlepším obráncem celého ročníku.

Druhá třetina patřila Sklepům. Jakub Ersepka rozdal dva skvělé pasy a Lukáš Beneš s Vojtou Žilákem otočili vývoj. Sklepy se museli obejít bez zraněného statného beka Jana Komárka, který v prvním utkání utrpěl zlomeninu v kotníku (po střele - utkání přesto dohrál). Zato se mohl opřít o navrátivšího Jaroslava Suchardu, který 36. minutě navýšil vedení na 4-2 a dodal Sklepům viditelný klid.

Třetí třetina už byla jen smutnou "labutí písní" Vaposu, který se soustředil na vše ostatní, jen ne na obrat ve skóre. Tím pádem to nemohlo dopadnout jinak, než navýšením skóre. Petr Plecháč ve vlastním oslabení v čase 40:51 potvrdil bezpečné vedení Sklepů a jeho spoluhráčům už stačilo jen odčerpávat čas. To se dařilo, Vapos se k nebezpečným akcím prakticky nedostal. Naopak skórovali ještěv David Musil a Martin Vencl.

Sklepy TEAM během celé sezony ztratil ve hře jen 1 bod. Play-off prolétl po čtyřech výhrách a nutno konstatovat, že absolutně po zásluze obhájil mistrovský titul z ES-Garden JHL 2022/ 23. Celkově už poosmé v historii, jeho vládu od roku 2013 dokázali narušit jen Vapos (2014), Libáň (2020) a Covid-19 (v sezoně 2020-21).

Nejužitečnějším hráčem finálové série byl zvolen gólman Petr Brož. Nejlepším obráncem celého ročníku Jakub Ersepka a nejlepším gólmanem zástupce Vaposu Ondřej Barkman.