Web účastníků JHL

kopidlno

Mystery Boys získali Challenge Cup

AKTUALIZOVÁNO 24.03.2022, 16:27

Organizačně náročné Play-off letošního ročníku Speditrans Jičínské hokejové ligy je definitivně u konce. Sezonu uzavřelo finálové klání Challenge Cupu, který nakonec po drtivé výhře získali "nováčci" z Mystery Boys.

Vedení soutěže je si vědomo ne zcela šťastného rozhodnutí "odstřihnout" z Challenge Cupu dva nejúspěšnější týmy Skupiny N-2, kteří se zapojili do boje "o bronz", a pro další ročník systém adekvátně upraví.

Ještě, než se společně pustíme do hodnocení celkem čtyř utkání o Challenge Cup, pojďme se vrátit k systému letošního ročníku soutěže. Ten je vždy koncipován v dobré víře tak, aby skloubil několik důležitých faktorů, od sportovní stránky přes počet utkání až po vytížení týmů a také zimního stadionu. Letošní ročník eliminoval počet utkání Play-off tak, aby každý z týmů odehrál v Play-off přesně dvě utkání. Vyjímkou bylo finále, které se hrálo na dva vítězné duely (v konečném důsledku také dva zápasy).

Na důležitosti nabrala Skupina N-1, která suplovala funkci semifinále. Týmy na 3. - 4. místě se pak v "miniskupině" měly utkat s nejlepšími dvěma celky Skupiny N-2 o konečnou 3. - 6. příčku. A zde můžeme spatřit onen rest. Na úkor počtu utkání se poražené týmy z 1. kola Skupiny "O bronz" měly zapojit zpět do Challenge Cupu, přesněji do jeho 2. kola. V konečném důsledku by to znamenalo jen o dva termíny navíc a sportovní stránka by získala mnohem větší kredit. Prosíme týmy Řáholce a Dobré Vody, aby přijaly omluvu a vzaly za vděk příslibem, že tato situace už se v budoucnu nebude opakovat.

Nyní již ke slíbnenému zhodnocení Skupiny o Challenge Cup. Ta se musela termínově hodně odsunout, neboť možné termíny kolidovaly s finále Hobby ligy v Nové Pace. Tam se probojoval tým HC KM-Group, který byl z významné části složen z hráčů Gemy a Blat. Jejich vzájemný souboj se tak mohl konat nejdříve v pondělí 8. března a duly druhého kola logicky s odstupem až poté.

Nejlepší výchozí pozici si vybojoval tým Kopidlna, který do poslední chvíle bojoval o postup "výše". Soupeřem pro první kolo mu byli Mystery Boys, kteří naopak museli po několik kol koukat na zadní vrátka, aby ne ně náhodou nezbyl jen boj o 11. místo. Ovšem nestalo se, a tak mohly tyto dva týmy sehrát kásné utkání o postup do Finále Challenge Cupu.

Oba týmy se pro souboj dobře vyzbrojily a nejlepší "pušky s sebou přivezly. Shodou okolností oba týmy spoléhají na opory z Nového Bydžova a ty je nakonec nezklamaly. V prestižním souboji se ale nakonec mohl radovat jen jeden. Lépe do utkání vstoupilo Kopidlno. Martin Špaček a posléze Pavel Louženský ho po vzájemné souhře poslali do vední 2-0. O necelou minutu později, z přesilové hry, snížil Jiří Fiala, ale přesto první třetinu ovládlo s dvougólovým náskokem Kopidlno. Jeho třetí gól přidal Aleš Michal.

Kratičká přestávka Mystery Boys hodně pomohla. Hned po znovuzahájení hry udeřil Jakub Gottwald a ještě před koncem úvodní minuty 2. třetiny pláchl Jan Truneček a vyrovnal. Šok pro Kopidlno tím zdaleka neskončil. Následovaly dvě situace 4 na 4 a z obou těžili "záhádní chlapci". Znovu se prosadil Fiala a také Igor Ročín. Už na 6-3 pak zvyšoval Petr Jaroš.

Kopidlno bylo v těžké depresi a jediný, kdo jej z ní mohl vytáhnout byl Pavel Louženský. A právě on zavelel k obratu. Potřeboval k tomu dva zásahy, díky kterým dokonal hattrick a hlavně znovu dostal Kopidlno do kontaktu. Ale vyrovnat skóre mu Mystery Boys nedovolili. V 55. minutě Petr Jaroš přidal svůj druhý a celkově 7. gól a o osudu utkání rozhodl ve vlastním oslabení po pěkné kombinaci Jiří Fiala. Poté ještě Pavel Louženský korigoval, ale poslední slovo měl znovu Jiří Fiala. Oba borci nastříleli 4 góly a přidali i jednu asistenci, ale z výhry 9-6 a z postupu Mystery Boys se mohl radovat jen Jiří Fiala.

Velmi podobný charakter měl i druhý duel 1. kola. Po nadstavbové části lépe postavená Blata se střetla s Gemou a ani tentokrát jsme o góly nebyli ochuzeni. První dvě třetiny měly nesmírně vyrovnaný průběh a přestože padlo 10 gólů, žádný z týmů nevedl o více, než o dvě branky.

O první zásah se postaral Tomáš Sedláček, který si puk vzal u vlastní brány a odevzdal jej až do té soupeřovy. Matyáš Břeský a Patrik Köhler se postarali o první obrat v utkání, ale ještě před koncem první třetiny vyrovnal Vojta Kratochvíl. Pak se střelci na více než 20 minut odmlčeli, aby se znovu přihlásili ve velkém stylu ve druhé polovině druhé třetiny.

Na nově otevřenou střelnici se jako první dostavil blatenský Zdeněk Antl, ale vedení jeho týmu dlouho nevydrželo, o což se postaral David Kloz. To slepené góly Tomaše Sedláčka a Vojty Kratochvíla už vypadaly pro Blata o něco nadějněji, ale s blížícím se koncem druhé části se o slovo přihlásil Lukáš Kříž. V čase 39:21 využil přesilovku a 4 sekundy před koncem druhé třetiny vyrovnal. Jeho hattrick sice přerušila přestávka před třetí třetonou, ale vešel se do jediné minuty. Někdo by se musel prolistovat tisícemi zápasů, ale zřejmě se v tomto ohledu jedná o historický rekord JHL.

Kapitán Gemu tak povzbudil, že už se vedení nevzdala. Následně se prosadili Patrik Köhler, Tomáš Suchý a znovu i David Kloz a na vítězství 9-6 už nezměnil ani závěrečný gól Zdeňka Antla. Gema díky představení v posledních 21 minutách postoupila do Finále proti Mystery Boys.

Blata musela vzít za vděk utkáním o konečné 9. místo, ale ani na něj nepřišlo 10 jeho hráčů. Nadupaný tým Kopidlna, obohacen o dvojici gólmanů, byl tak nesporně favoritem. Jeho hvězdám se však nedařilo úplně dle představ a Blata dokázala celkem úspěšně bránit.

Skóre se měnilo už po 3 minutách, o což se postaral v první přesilové hře, za příliš mnoho hráčů Kopidlna, blatenský Jakub Houžvička. Po krátké době vyrovnal Petr Brodský, který právě za předchozí přečin pykal. Klíčoví útočníci Kopidlna stále nemohli nastartovat svou produktivitu a mnoho akcí skončilo u gólmana Blat Ondry Kubíčka. Jeho tým navíc dokázal využít jeho nadstandartního výkonu a ve druhé třetině třikrát udeřil. V 21. minutě to byl Zdeněk Antl a po polovině utkání na 3-1 zvýšil Martin Šuta. To už bylo po vystřídání gólmanů Kopidlna. Luděk Kordík chytal velmi dobře a za 30 minut inkasoval jen dvakrát. Poté ho vystřídal Jirka Fikar a poměrně rychle musel lovit ze sítě střelu právě Martina Šuty.

Pak se konečně prosadil Pavel Louženský, který ve 36. minutě snížil, ale klíčová situace utkání se odehrála v poslední minutě druhé části. Tomáš Sedláček perfektní střelou zvýšil na 4-2 a vsítil tak vlastně vítězný gól. Jirka Fikar inkasoval podruhé a v utkání naposledy. Kopidlno se snažilo, ale výborně bránící Blata ho k otočce nepustila. V 50. minutě svůj tým už na dostřel poslal Martin Špaček, ale nestačilo to. Blata v posledním utkání sezony vyhrála a obsadila konečné 9. místo. Kopidlnu nevyšlo Play-off, ale jinak se za uplynulou sezonu rozhodně stydět nemusí.

No a v našem výčtu jsme se dostali až na úplný závěr sezony. Privilegium posledního duelu soutěží řízených pod hlavičkou JHL si přivlastnilo Finále Challenge Cupu. Utkaly se týmy, které byly v prvním kole hůře nasazení a již svým předešlým postupem své postavení vylepšily. Favorita bychom viděli spíše v týmu Mystery Boys, jehož hráčské složení budí přeci jen větší respekt. V nadstavbové části nicméně každý z týmů vyhrál po jednom vzájemném souboji, a tak byly šance poměrně vyrovnané.

Úvod byl vyrovnaný a možná dle očekávání i velmi gólový. Během prvních deseti minut padlo hned 6 gólů. Skóre otevřel Matyáš Břeský, ale dvěma góly během půlminuty otočil Jiří Fiala. Radek Drusan znovu vyrovnal, ale pak přišly góly Filipa Petříka a Honzy Trunečka, čímž se začal osud utkání přiklánět na stranu Mystery Boys.

Ve druhé desetiminutovce první třetiny se gólparáda pozastavila a druhá třetina už byla gólově chudší. Mystery Boys si hlídali svůj náskok, který ve 23. minutě rozšířil Jan Pour. Matyáš Břeský ještě před polovinou vrátil svůj tým do hry, ale do šatny šli po gólu Jana Trunečka stejně s třígólovým vedením Mystery Boys.

Po návratu jsme byli svědky úplně jiného utkání, než doposud. Mystery rozebrali Gemu do posledního šroubku a na "střelnici" vybudovali až nedůstojný výsledek. Hattrick nejprve dokončil Jiří Fiala, aby pak ještě skóroval počtvrté. V play-off se během dvou utkání trefil 8x a přidal ještě tři asistence. O asistenci lépe na tom byl jen Václav Dušička z Libáně. Hattrick dokončil i Jan Truneček. Krom nich se ve třetí části prosadili i Lukáš Sládeček, Ondřej Kraus, Pavel Bílek a podruhé v utkání Filip Petřík. Poslední třetina tak skončila výsledkem 7-0 pro Mystery Boys a celkově tedy 13-3. Ti tak zaslouženě převzali Chellenge Cup pro rok 2022 a zakončili sezonu na pěkném 7. místě. O místo hůře zakončila Gema a ani pro ní to není ostuda.

Sezona 2021-22 tak tedy dospěla ke svému cíli a po dvou neúplných je tento ročník konečně úplný.