30

Web účastníků JHL

kopidlno

Mistrovský titul z JHL 2021/ 22 pro Sklepy TEAM

Speditrans Jičínská hokejová liga zná svého staronového držitele Mistrovského titulu. Posedmé ve své historii to dokázal Sklepy TEAM Nová Paka a je v tomhle ohledu výrazně nejúspěšnější.

Finálová série trvala jen dvě utkání. Tolik stačilo Sklepům k jejímu uzavření. JHL má tak po delší době naději, že sezona bude řádně ukončena. Řádně se totiž nedohrály předchozí tři ročníky.

V divoké přestřelce v utkání o bronz byla úspěšnější Libáň, která porazila Revival 9-8 v prodloužení.

Sklepy TEAM šel do druhého utkání s jasným cílem, a to neprodlužovat již více tuto sérii. Průběh i výsledek úvodního duelu jim k tomu dával slušné předpoklady.

Cestu ale měly poměrně stíženou. K dispozici totiž měly jen 9 hráčů do pole a absence sčítaly především v obraně. Do utkání nenastoupili Vojta Žilák, Martin Vencl ani Petr Fejfar, ale tito hráči absentovali i v úvodním finále. Tentokrát se k nim ještě přidal Jaroslav Sucharda, který si odpykával disciplinární trest.

Taktika Sklepů tak byla od počátku utkání zřejmá - zjednodušit hru, šestřit síly a produkovat nebezpečné brejky. A hráči ji splnili do puntíku.

Nepříjemné absence hlásil i Vapos. K již zraněným obráncům se připijili ještě útočníci Petr Mizera a Martin Bernard, kteří se oba zranili v prvním finálovém klání. K dispozici ale byl Pavel Vajsejtl, který se právem pasoval do role tvůrce hry.

Sklepy TEAM do utkání vletěl jako uragán. Skóre otevřel v 6. minutě Petr Plecháč, další brejk zužitkoval střelou mezi betony gólmana Aleš Rejthárek a v 17. minutě udeřil ve vlastním oslabení krásným gólem David Musil. Skvělý vstup do utkání. Otřesený Vapos se v první části nezmohl prakticky na nic.

Ale druhá třetina byla úplně o něčem jiném. Sklepům viditelně začaly odcházet síly a šance Vaposu se množily. První gól padl při signalizovaném ofsajdu, tudíž nemohl být uznán. Při další akci trefil Pavel Vajsejtl břevno a nejvíce emocí přinesla následující akce. Gólman signalizoval delší dobu zásah do masky, načež rozhodčí přerušil hru. Někteří hráči viditelně přestali hrát, gólman chytat a hráči Vaposu krátce na to (v úseku do 1s) uklidili puk do brány. Rozhodčí gól uznal, ale po poradě ho musel odvolat. Jiné rozhodnutí přijít nemohlo, neboť první zapískání viditelně ovlivnilo hru.

Rozezlený Vapos ale využil rozčílení správným způsobem a Pavel Vajsejtl využil hned následující přesilovou hru. Jeho beckhandové zakončení stálo za to. A sotva se rozehrála hra, už lovil gólman Gregor znovu puk ze své sítě. Ondřej Mizera skóroval pouhých 18 sekund po prvním gólu.

V tento moment se lámal zápas. Vapos měl momentum jasně na své straně a mohl ho získat pro sebe. Jenže Sklepy mají v kádru Miroslava Horynu. Ten našlápl a poslal puk znovu do sítě. A aby toho nebylo málo zakončil parádní kombinaci bratří Musilů do odkryté klece Zdeněk Augusta. Vapos znovu prohrával o tři góly a jeho sen o titulu získal výrazné trhliny.

Na začátku třetí části měly Sklepy k dispozici další přesilovou hru. Střílený "centr" Petra Plecháče sklepl do brány Lukáš Beneš - stav 6-2. Poté si novopačtí hru hlídali a systematicky ukrajovali čas zbývající do konce zápasu. Malou jiskřičku naděje vykřesal po krásném průniku Tomáš Buchar, ale to už se psala 57. minuta. Navíc hned poté znovu ujel Miroslav Horyna - stav 7-3.

V úplném závěru pak ještě chyboval při rozehrávce gólman Ondra Barkman a Horyna od modré čáry uklidil puk "pod víko" nehlídané brány. Hattrick ve finále se rozhodně počítá.

Sklepy TEAM tak prokázal, že v letošní sezoně byl opravdu nejlepší, a to i přes úzký kádr. Po tříleté pauze (ale jen jedné odehrané sezoně) si k mistrovským titulům z let 2013, 2015, 2016, 2017, 2018 a 2019 připsal i ten ze sezony 2021/22. Vapos své čekání na titul zase o něco protáhne, ale stoupající tendence je zřejmá. Tentokrát získal stříbrné medaile.

Bronz získala Libáň

Dokončeny byly i boje o bronz, a to duely o konečné 3. a 5. místo. O 5. místo spolu měly svést boj Řáholec a Dobrá Voda, ale očekávaný vyrovnaný duel se nekonal. Řáholec duel odřekl, a tak asi nejlepší umístění ve své historii zaznamenala Dobrá Voda. Dosud měla na kontě jen 2 bronzové mediale, ale ve 2. lize JHL. Konečné 5. místo, i když získané bez závěrečného boje, je proto senzačním úspěchem. Je to totiž 1. místo hned za týmy TOP 4.

Nezávislému divákovi chybějící duel o 5. místo musel rozhodně nahradit duel o bronz, naplánovaný o den později. Revival nastoupil v obligátním počtu 10-ti lidí, což ale na nejlepší konkurenci v jeho podání obvykle nestačí. Tentokrát byl ale proti nabitému kádru soupeře velmi blízko úspěchu.

Libáň sice nastoupila jen v 9-ti lidech v poli, ale nechyběly největší útočné zbraně - Kohout, Dušička, Zeman, Štěp a další.

Revival v úvodu utkání nehrál vůbec zle a zodpovědným přístupem nepouštěl soupeře do většího množství šancí. Bránit Ondřeje Kohouta ale prostě nedokázal, a tak, ač důrazně bráněný, v první třetině dvakrát z úniku udeřil. Korigovat skóre krátce na to dokázal Ondra Srb a Revival se vrátil do hry.

Ve 26. minutě Kohout znovu prošel mezi obránci a předložil puk osamocenému Janu Štěpovi. Ale Revival znovu snížil, kdy přesilovou hru využil Honza Resl.

Přestávka se pomalu blížila, když Libáň tvrdě udeřila. Nejprve Ondřej Kohout a poté Václav Dušička zajistili odskočení na rozdíl tří gólů. To byla pro Revival těžká rána.

Pak ale přišla třetí třetina a určitě nejlepší úsek hry Revivalu v celé sezoně. Během 36-ti sekund na přelomu 45. minuty dvěma góly snížili Jan Resl a Dan Mácha a stanovili průběžné skóre 4-5 z pohledu Revivalu. Radost jejich týmu ale vydržela jen krátce, Ondřej Kohout předložil puk Dušičkovi a ten přidal svůj druhý gól. O minutu později pak vyslal dělovku Miroslav Eliáš a zdálo se, že je po zápase.

Rovné dvě minuty ale přinesly vyrovnání. Téměř jako přes kopírák, závar před gólanem, střela a gól. Erik Body, Dan Mách a Tomáš Novotný vyrovnali stav utkání na 7-7. Revival byl jasně lepší, Libáň se pouze bránila. Pět minut do konce Petr Nedvěd vybojoval puk, předložil Eriku Bodymu a ten z první pálil přesně. Revival poprvé v utkání vedl.

Místo, aby se soustředil na ochranu hubeného náskoku se ale vrhnul do útočení. Další obrovská šance nebyla proměněna a z následného protiútoku Ondřej Kohout svým čtvrtým gólem v utkání vyrovnal.

Pro Revival šok, pro Libáň extrémně důležitý moment. Bez toho by klidně mohla inkasovat další tři góly. Takto se šlo za stavu 8-8 do prodloužení.

Hrálo se 4 na 4, ale jen 37 sekund. Václav Dušička našlápl z pravé strany, vytlačen za bránu vyjel z druhé strany a vystřelil. Gólman puk vyrazil před sebe a nepochopitelně nebráněný Kohout zblízka pátým gólem a 7. bodem rozhodl. Libáň se po zisku titulu raduje z bronzu, Revival poprvé za svou pětiletou historii zůstává bez poháru a medaile.