30

Web účastníků JHL

kopidlno

Divoké první finále přineslo vítězství Sklepů

Sezona 2021-22 Speditrans Jičínské hokejové ligy dospěla do závěrečné fáze. Systém soutěže nepočítá s klasickým Play-off a semifinálová skupina vyslala do finále Sklepy TEAM a Vapos.

První střetnutí pak nabídlo tuhý boj s velkou řadou trestů. Na jeho konci se z vedení v sérii radoval Sklepy TEAM, který vyhrál 4-1.

Rozehrán byl i souboj o konečné 3. místo. Své souboje zvládli lépe Libáň a Revival, a tak se tito poslední finalisté letos utkají o bronzové medaile.

Letošní Play-off bylo rozděleno na 4 sektory, které se vyprofilovaly již v nadstavbové části. Sklepy TEAM a Vapos se kvalifikovali přímo do finálového souboje o titul Mistra JHL. Libáň, Revival, Řáholec a Dobrá Voda se střetli o bronz, Kopidlno, Blata, Gema a Mystery budou bojovat o Challenge Cup. Poslední dva celky - Žraloci a Holín se pak v jednom utkání střetli o "Černého Petra" v podobě posledního místa.

Časově můžeme letošní Play-off rozdělit na tři krátké fáze, vždy reprezentované jedním finálovým kláním. Nyní již byla zahájena druhá fáze.

Ještě před samotným startem finálové série došlo k dekorování úspěšných a předání dvou významných ocenění. Sklepy TEAM byl dekorován jako nejúspěšnější tým dosavadní sezony a získal Prezidentský pohár. Miroslav Horyna pak byl nejproduktivnějším hráčem základní části a zároveň i nejproduktivnějším hráčem Skupiny N-1, tudíž mu právem náleží Pohár Espirits.

Do úvodního finálového duelu pak oba týmy nastoupili v užší sestavě, než by si určitě oba představovali. Nicméně Sklepy TEAM se už s tímto stavem potýká delší dobu a evidentně si na něj stačil zvyknout. Vapos pak postrádal zejména defenzivní hráče, což mohlo mít vliv i na jeho nepovedený vstup do utkání.

Uběhlo totiž jen 85 sekund, když Jaroslav Sucharda využil špatné rozehrávky a přesnou střelou k tyči otevřel skóre. Ani na druhý gól jsme pak nečekali příliš dlouho, v 10. minutě zužitkoval povedenou kombinaci David Musil.

Pak už bohužel přebrala režii utkání zvýšená agrese a s ní skutečně slušná řada vyloučení. Napočítat jsme jich mohli hned 15, než jsme byli ve 49. minutě svědkem dalšího gólu. Docílil ho Martin Bernard, na kterého byl krátce předtím spáchán poslední faul, za který se pod sprchy poroučel Jaroslav Sucharda. Puk přitom nebyl za brankovou čarou zcela zřetelně, nicméně nejbližší svědkové (mezi nimi i hlavní rozhodčí) si regulérností gólu byli jisti.

Debaty o předchozím příkoří vzaly rychle za své, když ještě v onom pětiminutovém oslabení znovu vrátil náskok Sklepům Miroslav Horyna. Poté bylo ještě k vidění několik příležitostí na obou stranách, mimo jiné i při sníženém počtu hráčů na ledě. Žádná ale nebyla úspěšná. Vapos se odhodlal ke hře bez gólmana, což za pouhých 16 sekund potrestal Aleš Rejthárek. Sklepy TEAM se tak ujal vedení v sérii, v odvetě se ale musel obejít bez potrestaného Jaroslava Suchardy.

V první fázi Play-off, která se celá odehrála ještě během února, se konaly celkem čtyři duely. Jedním z nich byl i duel "o čest" mezi Žraloky a Holínem. Dva bodově nejslabší týmy soutěže se střetly ještě na konci nadstavby a bylo z toho velké vítězství Žraloků 10-6. Holín tak měl co napravovat.

Pomoct mu měl konečně kompletní první útok ve složení Hlavatý - Daňo - Hlavatý. A přesně to se podařilo. Historicky nejúspěšnější formace soutěže měla na svědomí 8 gólů, což bylo tentokrát pro Žraloky skutečně velké sousto. Holínu, narozdíl od minulého střetnutí, velmi dobře zachytal i gólman Ondra Kubíček a celé to vyústilo v debakl. Holín se vyhnul nelichotivému poslednímu místu ve velkém stylu a Žraloky porazil 12-1. Navíc je možné, že minimálně pro poražené to byl poslední zápas v rámci JHL.

"Skupina o Bronz" nabídla celé úvodní kolo, tedy utkání neúspěšných uchazečů o finále s nejlepšími celky Skupiny N-2. Dobrá Voda si věřila na Libáň, ale realita k ní byla až příliš krutá. Snaha o otevřený a rovnocený hokej byla bohužel krutě potrestána, i když během hry to tak dluhou dobu nevypadalo.

Libáň se během první části dostala do pohodlného vedení 4-0, o které se rovným dílem postarali Jakub Hirnšal a Václav Dušička. Pak si ale vzala Libáň "volno" a Dobrá Voda se zcela vrátila do hry. Bohužel pro ní z toho vytěžila jen dva góly, ale mohlo být i mnohem lépe. Posledních 5 minut druhé třetiny ale o všem rozhodlo, a to v neprospěch Dobré Vody. Ta totiž v tomto úseku 5x inkasovala.

Poslední třetina se už hrála dost uvolněně. Oba týmy se snažily přidat nějaký gól, a to i na úkor defenzivy. Duel tak skončil vysokým rozdílem 15-5. Šest gólů z toho nastřílel Václav Dušička, další čtyři přidal Jan Sobotka. Libáň postoupila do boje O bronz, Dobrá Voda se měla střetnout s poraženým z druhé dvojice o celkové 5. místo v JHL 2021-22.

Ta zahrnovala Revival a Řáholec. Oba týmy se představily ve slušném složení, i když někteří hráči se zúčastnit z různých důvodů nemohli. K vidění byl velmi vyrovnaný duel, Řáholec zkraje Revival i přehrával, ale několikrát zaúřadoval gólman Honza Plíšek. I tak ale musel jako první tahat puk ze své klece, když František Ouzký zužitkoval přesilovou hru.

Velmi důležitá byla druhá plovina prvná třetiny a úvod druhé. Revival se totiž hned čtyřikrát prosadil a vybudoval si náskok, ze kterého po zbytek utkání těžil a hlavně o něj už nepřišel. Řáholec se dál snažil, ale blíže, než na rozdíl dvou gólů se už nepřiblížil. Nepomohly ani čtyři body Ondry Zugara, který se tak podílel na všech gólech Řáholce.

Za Revival se Petr Nedvěd, Štěpán Boček a Dan Mácha prosadili dvakrát a společně se spoluzasloužili o výhru Revivalu 8-4 a postup do konečného boje o třetí příčku. Řáholec čekal souboj o prestižní 5.místo proti Dobré Vodě.

Poslední dny nabídly rychlý sled událostí, o kterých stojí za to si přečíst ... Množství informací ale vyžaduje spoustu času a koliduje s organizací závěrečných fází obou soutěží. Proto budou články dávkovány postupně.