30

Web účastníků JHL

kopidlno

O Challenge Cup se utkají Gema a Kopidlno

Přinejmenším stejný počet utkání jako velké Play-off, má na programu i letošní Challenge Cup. I ten dospěl do své konečné fáze.

Obě semifinálové dvojice nabídly nádherné souboje a obě skončily překvapivě. Gema senzačně otočila velice nepříznivý vývoj a vyřadila Řáholec, Kopidlno ve čtvrtfinále otočilo proti Blatům a následně hladce vyřadilo největšího favorita na zisk trofeje - Holín.

Ve finále se tak utká Gema s Kopidlnem, o Challenge Cupový "bronz", tedy o 7. místo, se střetne Holín s Řáholcem. Již znéme držitele devátého místa, kterým se stalo Podchlumí.

Foto z Challenge Cupu naleznete na Zoneramě. Pořídil Václav Krátky.

ČTVRTFINÁLE

Již ve čtvrtfinále Challenge Cupu jsme byli svědky zajímavých událostí. Řáholec v prvním utkání porazil Podchlumí po tuhém boji 8-6, když poslední gól padl až 6 sekund před koncem to prázdné brány. Naopak Blata, hrající jen s 9 hráči, smetla Kopidlno v poměru 6-0.

Odvety pak vypadaly hodně podobně, i když s jedním velkým rozdílem ... Řáholec i Podchlumí se pro odvetu opravdu slušně vyzbrojily a diváci, kterých přišlo poměrně hodně, viděli velice pohledný a bojovný hokej. Skóre otevřel ze svého oblíbeného místa na vrcholu kruhů Víťa Svoboda z Řáholce, ale Podchlumí rychle reagovalo. David Rachota vyrovnal na 1-1 a Jiří Špicar pak po velké chybě v defenzivě Řáholce otočil skóre. Těsně před koncem první části prošlo nahození Vládi Kovaříka a Marek Číha hned zkraje druhé části poslal Řáholec do vedení. To vydrželo jen tři minuty, než znovu vyrovnal Jiří Špicar.

Ve 35. minutě krásně zakončil Vláďa Zugar a Řáholec šel do kabin za vedení 4-3. Podchlumí ve třetí části bojovalo a v 53. minutě vyrovnal Tomáš Štefan. To ale Podchlumí na vynucení prodloužení nestačilo a tak dále tlačilo. Jenže Libor Etflaiš svůj tým podržel a v čase 57:05 se podruhé prosadil Vladimír Zugar. Krátce po něm ještě skóroval Matěj Mojžíšek a Řáholec postoupil po výhrách 8-6 a 6-4.

Druhý souboj mezi Blaty a Kopidlnem se odehrál ve zcela opačném duchu, než ten první. Kopidlno bylo jasně lepším celkem a navíc se mohlo spolehnout na výkon gólmana Jirky Fikara. Vpředu se pak sedm útočníku podělilo o celkem osm gólů, které postupně napadaly do sítě Blat. V utkání bylo potrestáno 12 zákroků menším trestem, z toho 11 v průběhu druhé části. Časté oslabení tak nedovolilo Blatům, dostat se do hry.

Když Tomáš Jansta v čase 52:12 zvyšoval již na 8-0, dohodly se týmy, že rovnou přejdou k 10 minut trvajícímu prodloužení, které po vyrovnaném počtu získaných bodů mělo nastat.

Týmy se nějaký čas oťukávaly, když v končícím oslabení svého týmu uprchl Pavel Louženský a skóroval. Blata už nedokázala reagovat, a tak Kopidlno postoupilo. Vzhledem k výkonům z druhého utkání nutno konstatovat, že zaslouženě. Jirka Fikar napodobil svůj protějšek z prvního utkání a připsal si čisté konto.

SEMIFINÁLE

V semifinále čekal na Kopidlno asi nejtěžší možný soupeř. Holín se soupeři, hrajícími Skupinu N-2, v sezoně ani jednou neprohrál a Kopidlno v základní části porazil vysoko 12-3.

Jenže Play-off je jiná soutěž. Holín postrádal Milana Šobka a také oba gólmany ze své soupisky. Do brány se tak postavil Jan Tříška mladší, což nebylo žádné oslabení. Do pole se poprvé v sezoně v dresu Holína postavilo 13 hráčů, ale Kopidlno mělo jednu velkou zbraň. Pavel Louženský hrál ve skvělé formě a defenziva Holína s ním měla až neřešitelný problém.

Projevilo se to už v první minutě, kdy Louženský přebral přihrávku Vládi Kosiny, proskočil mezi obránci a otevřel skóre. Když ve 21. minutě dokončil Louženský hattrick, jeho tým vedl 3-0. Poté po buly skóroval Petr Daňo, ale Jakub Gottwald ve 25. minutě úspěšně zakončil svou akci.

V poslední třetině Pavel Louženský přidal ještě čtvrtý a pátý gól. Defenziva Kopidlna navíc hrála výborné utkání a Jirka Fikar v bráně byl téměř nepřekonatelný. To vše vyústilo ve výhru 6-2.

Pro druhý duel sčítal Holín absence. Měl k dispozici jen tři čistokrevné útočníky, celkem pak devět lidí. I tak se mu v počátku podařilo rozložit jindy velmi dobře pracující defenzivu Kopidlna. Na gól Zdeňka Stránského z 5. minuty sice odpověděl dvěma zásahy Pavel Louženský, ale na druhé straně se probudil Tomáš Havelka a i on dvakrát skóroval. V čase 13:52 tak byl stav už 3-2 ve prospěch Holína.

V 21. minutě, o 18 sekund později než v úvodním duelu, Louženský opět dokončil "kloboukový trick" a vyrovnal na 3-3. Od té chvíle mělo Kopidlno hru pod kontrolou. Holín postrádal invenci a čekal s čím přijde soupeř. Jako první skóroval Aleš Michal, který využil přihrávky Petra Brodského. Ve 47. minutě pálil Josef Kraus a Pavel Louženský stál na správném místě pro pohotovou dorážku, už podeváté v tomto dvojutkání !!!

Holín se snažil, ale Jirka Fikar další gól za svá záda nepropustil. Jakub Gottwald ještě pečetil výhru svého týmu 6-3 i senzační postup Kopidlna do finále Challenge Cupu.

Velmi zajímavý byl vývoj ve druhé semifinálové dvojici. Řáholec se první duel pokoušel přeložit na pozdější datum, ale vzhledem k nabitému programu mu nemohlo být vyhověno. Na led tak nastoupil jen v 8 hráčích, bez některých důležitých opor. Oproti tomu Gema měla k dispozici většinu hráčů a byla tak favoritem.

Jenže úvod utkání šokoval všechny. Řáholec nasadil velmi dobré tempo, zatímco Gema se přišla jen "vybruslit". Velkou chutí oplýval zejména Tomáš Kocourek, kterého byl plný led. V 15. minutě byl stav už 5-0 pro Řáholec, Kocourek měl osobní statistiky 3+1. Po pátém gólu si Gema vzala time-out, ve snaze zamezit rodící se velké ostudě. Promluva zabrala a obraz hry se bleskově změnil. Gema během 6 minut snížila na přijatelných 3-5 a zdálo se, že se nadechuje k velkému obratu.

Bohužel to bylo z její snahy vše. Řáholec se vzpamatoval a opět se vrátil ke své hře. Během druhé třetiny se mu podařilo nastřílet dvě "slepenecké" dvojice gólů a odskočil na 9-3. Na konci druhé třetiny došlo ke zranění gólmana Davida Loumy, tak se do brány postavil útočník Jarda Mejzlík a své role se zhostil velice dobře.

V poslední části se proti netradičnímu gólmanovi prosadili jen Vláďa Zugar a pátým gólem i Tomáš Kocourek (v utkání 5+3). Ten tak završili debakl na 11-3. Hattrick a celkem 7 bodů zaznamenal také Matěj Mojžíšek.

Odveta byla hotovým dramatem. Řáholec mohl počítat s některými dalšími hráči a při ohledu na první duel byl jasným favoritem. Hned v 6. minutě se po krásné souhře prosadil Tomáš Kocourek a neméně zdařilá byla i další souhra velezkušené trojice útočníku, kterou zakončil Vláďa Zugar.

Když se ve 23. minutě prosadil i "mladý útok", jmenovitě Ondra Zugar, byl stav už 3-0 pro Řáholec a Gema před sebou měla extrémní úkol. Jenže... o první vlaštovku se postaral Jan Zachoval, který překonal do té doby neomylného gólmana Vojtu Vondráčka. Snížení ve vlastním oslabení v čase 34:46 eliminoval Matěj Mojžíšek.

Klid z hokejek Řáholci vzal až závěr druhé části. Během minuty se chytlo zakončení Jardy Mejzlíka i střela Jiřího Maťátko, a tak se šlo do kabin za pro Gemu příjemnějšího stavu 3-4. Obroda šancí Gemy pokračovala i zkraje třetí části. Maťátko v čase 42:00 vyrovnal a o dvě minuty později Radim Vaníček poslal Gemu senzačně do vedení. Následoval tuhý boj, kdy šance Řáholce narážely na Davida Loumu, chytajícího téměř v transu.

Gema těsnou výhru po 60 minutách uhájila a tak se šlo do prodloužení. V končící 64. minutě se puk dostal k Dušanu Zaplatílkovi a nejstarší hráč Gemy propálil vše, co mu stálo v cestě. Euforie Gemy mohla skončit v samém závěru desetiminutového prodloužení, kdy byl předešlý hrdina odeslán na dvě minuty na trestnou lavici. Spoluhráči však krizi přečkali a Řáholec neuspěl ani při druhé hře bez gólmana v tomto klání. Gema po výhře 5-4 opanovala 1-0 i prodloužení a má šanci získat titul mezi celky mimo elitní čtyřku. V cestě jí bude stát, jak již bylo řečeno, Kopidlno.

O 9. MÍSTO

Ve stejnou dobu, co semifinále, se odehrály i souboje dvou poražených čtvrtfinalistů. Tedy a Podchlumí a Blat. Oba týmy se k souboji postavily s prestiží a obě utkání dle toho i vypadala.

První duel měl zajímavý průběh. Blata soupeře v počátku vůbec nešetřila a sázela jeden úder za druhým. Rychle se prosadili Pavel Kunc, Tomáš Sedláček a hned dvakrát i Vojta Kratochvíl. V čase 17:17 byl stav 4-0 a nikdo nepředpokládal šanci na obrat.

Sedmnáctka ale nebyla pro Blata šťastným číslem a brankostroj se zadrhnul. Bohužel nadobro. Podchlumí se postupně dostávalo do hry a dva góly Vladislava Špicara ve druhé třetině jej i reálně vrátily do zápasu. Třetí část už byla prakticky ve znamení jednoho týmu. Jiří Kubíček nejprve snížil a v 53. minutě vyrovnal na 4-4. Divočina ještě neskončila a utkání, směřující k remíze, rozhodl 20 sekund před koncem kapitán Josef Doležal.

Ke druhého duelu pak Blata přistoupila o něco zodpovědněji a nenechala se tak lehce vyšachovat ze hry. Skóre otevřel už ve 2. minutě Honza Daniel, kterého o chvíli později napodobil dělovkou Jiří Hubínek.

Před souboji o 9. místo se kluby dohodly, že se budou moci zúčastnit i hráči bez práva na play-off, tedy hráči bez 5 odehraných utkání. Do hry se tak mohl dostat Michal Kvasnička, což se později ukázalo jako klíčový fakt celého souboje. Dvěma góly v 8. a 10. minutě vyrovnal na 2-2.

Blata ale chtěla dotáhnout sérii do prodloužení a v polovině utkání dvěma slepenými góly udeřili Martin Petrgál a Michal Krupička. Ještě do konce duhé třetiny udělala defenziva Podchlumí hrubku a Vojta Kratochvíl samostatný únik proměnil ve zvýšení na 5-2. Ve třetí třetině pak David Rachota a Kvasnička rychle snížili na 4-5, ale gól Tomáše Sedláčka přiblížil Blata k prodloužení. Nic na tom nezměnil ani čtvrtý gól Kvasničky v 60. minutě. Blata vyhrála 6-5 a vynutila si prodloužení.

Po třech minutách dostal puk do brány Martin Petrgál, ale radost Blatům vydržela jen 50 sekund. To se utrhla dvojice Rachota - Kvasnička, která odehrála prodloužení spolu, a první jmenovaný vyrovnal. Krásný souboj pokračoval a dvě minuty do konce k radosti slušného počtu fanoušků Podchlumí poslal svůj tým do vedení Ondřej Kolibík. Blata ještě stiha odvolat gólmana, první pokus Kvasničky ještě skončil na iceingu, ale hned z dalšího buly se utrhla stejná dvojice jako v prvním případě. Michal Kvasnička pak daroval gól Rachotovi a ten zakončil stav skóre prodloužení na 3-1 pro Podchlumí. To tak obsadilo 9. místo, což oproti předchozímu roku znamená posun o 2 příčky. Naopak Blata končí až na 10. místě, což je pro ně jistě zklamání.